Jevany

Dnešní Jevany lákají své návštěvniky stejně jako v dobách své největší slávy za 1. republiky především svoji polohou uprostřed čisté přírody s kaskádou mělkých rybníků vhodných ke koupání, podmanivou krásou přírodní rezervace Voděradské bučiny, klidem a přitom snadnou dostupností našeho hlavního města. Proto jsou stále vyhledávaným místem pro život i mnoha známých osobností naší současnosti.
Naleznete tu známou restauraci Na statku s širokou nabídkou jídel a s možností posezení na terase a zahradě. Své služby nabízí i Pizzerie rovněž s možností posezení na terase. Určitě oceníte i samoobsluhu se základním sortimentem nebo poštu a autobusovou zastávku nabízející kromě místních linek i pravidelné linky do Prahy v rámci PID. 

V letních měsících je v provozu dokonce místní kino. Více o obci na www.jevany.cz

Kouřim

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Náměstí o rozloze 16 250 metrů čtverečních je zachováno v původním rozsahu od založení města a patří k největším náměstím českých středověkých měst. Poprvé bylo vydlážděno roku 1536, současné dláždění je z poloviny 19. století. Pod náměstím se skrývají spletité podzemní chodby dodnes neznámého rozsahu. 

Kouřimské městské opevnění je velmi rozsáhlé. Budovalo se od 13. do 16. století. 

Muzeum lidových staveb v Kouřimi leží asi 1 km od středu města. Vzniklo v roce 1972 původně jako záchranný regionální skanzen objektů lidové architektury ze zátopové oblasti vodárenské nádrže na řece Želivce. První část skanzenu byla zpřístupněna v roce 1976. Nynějším nosným programem se později stal výběr základních regionálních typů lidové architektury z území České republiky a jejich prezentace. V současné době je další rozšiřování skanzenu paralyzováno léta se vlekoucím restitučním soudním sporem. Skanzen je také dějištěm častých folklórních akcí. Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy je město ležící nedaleko od Jevan v nadmořské výšce kolem 400 m a jak název napovídá, okolo jsou husté, jehličnaté lesy. Ve městě neexistuje žádný těžší průmysl (především z toho důvodu, že v 19. století místní radní nesouhlasili se stavbou železnice přes město), město má tradici v hrnčířství a keramice. Kulturně-historickou atrakcí jsou každoroční keramické trhy. Ty se pořádají vždy na konci května.

Historické jádro města je pro své architektonické kvality prohlášeno Ministerstvem kultury ČR městskou památkovou zónu.

Nejpamátnější budovou ve městě je knížecí zámek. Vystavěl jej Jaroslav Smiřický ze Smiřic roku 1562 a kněžna Marie Terezie Savojská v letech 1750-1756 přestavěla průčelí. Dnes v zámku sídlí Školní lesní podnik České zemědělské univerzity.